دانلود اپلیکیشن وام فا

دارای مجوز فعالیت از ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

 

در بیشتر سال‌های گذشته نرخ بهره بانکی، پایین‌تر از نرخ تورم بوده است. برای همین هم سرمایه‌گذاری در بانک‌ها توسط مردم جذابیت خودش را از دست داده است. مردم به جای باز کردن سپرده بانکی، در سال‌های اخیر ترجیح داده‌اند پولشان را در بازارهای دیگر مالی مانند بورس، رمز‌ارزها و دلار و سکه سرمایه‌گذاری کنند. در شرایطی که نرخ سود بانکی در ایران بین 18 تا 20 درصد است، شایعه‌هایی درباره افزایش نرخ بانکی شنیده می‌شود. اما آیا افزایش نرخ سود بانکی به سود مردم خواهد بود یا نه؟

این روزها شایعه‌هایی درباره افزایش سود بانکی شنیده می‌شود. شایعاتی که با واکنش منفی بیشتر اقتصاددانان مواجه شده است. آنها اعتقاد دارند تا زمانی که نرخ تورم در ایران به زیر 20 درصد در سال کاهش پیدا نکند، هزینه‌هایی که افزایش سود بانک‌ها به جامعه تحمیل می‌کند، بیشتر از منفعت آن است.

اصل ثابتی در سرمایه‌گذاری وجود دارد که سرمایه از خطر و ریسک گریزان است و از وارد شدن به جایی که خطر و افق نامشخص پیش‌رویش قرار دارد، دوری می‌کند. نرخ سود بانکی وقتی افزایش پیدا کند، طبیعتا سرمایه از بازارهای مولد و فعالیت‌های اقتصادی به سمت سپرده‌های بانکی میل پیدا می‌کند. با تمایل سرمایه به ورود به سپرده‌های بانکی، هزینه‌های سرمایه‌گذاری در بازار افزایش پیدا می‌کند. افزایش هزینه‌ها هم باعث پایین آمدن فرصت‌های شغلی، کم شدن دستمزد و حقوق و بالا رفتن سود وام و تسهیلات خواهد شد. آسیب‌هایی که در قدم اول باعث رکود در بخش‌های مختلف اقتصادی و در گام دوم منجر به تورم خواهد شد.


افزایش سود بانکی یا کنترل تورم؟

پاسخ روشن است؛ تا زمانی که بدون توجه به نرخ تورم بخواهیم تنها با بالا بردن نرخ بهره اسمی، بهره حقیقی را افزایش دهیم، آسیب‌های بلندمدتی در انتظار اقتصاد و مردم خواهد بود. در سه سال گذشته ایران با تورم بالای 30درصد در سال روبه‌رو بوده است. نرخ تورم در اسفند سال گذشته 28درصد بود و خرداد 1400، با تورم 38درصد مواجه شدیم. طبیعی است که در چنین شرایطی توقع مردم و جامعه افزایش نرخ سود بانکی است که مدت‌هاست 20درصد سود متوسط سالانه افزایش پیدا نکرده است.

افزایش سود بانکی می‌تواند تورم را با شتاب بیشتری به جان اقتصاد ایران و معیشت مردم بیندازد و اثرات مخرب بزرگ‌تری را به اوضاع اقتصادی مردم تحمیل کند. کافی است نگاهی به سود کوتاه‌مدت بانکی در کشورهای مختلف دنیا بیندازید. هر قدر تورم آن کشور بالاتر و سود بیشتر شود، مردم و جامعه و اقتصاد آن کشور به سقوط نزدیک‌تر خواهد شد.


نگاهی به نرخ سود کوتاه‌مدت در کشورهای مختلف دنیا

نگاهی به سود کوتاه‌مدت در کشورهای مختلف دنیا نشان می‌دهد هر قدر تورم و نرخ سود بانکی به صفر میل پیدا کنند، تاثیر مثبت‌تری در رشد اقتصادی و بهبود وضعیت معیشتی مردم خواهد داشت.

  • ژاپن: منفی یک‌درصد
  • فرانسه: صفر
  • اسپانیا: صفر
  • آمریکا: نیم‌درصد
  • کانادا: نیم‌درصد
  • ترکیه: 14درصد
  • ایران: 18درصد
  • آنگولا: 20درصد
  • زیمبابوه: 80درصد
این مطالب را از دست ندهید

اطلاعات تماس

شماره واتس اپ پشتیبانی سایت: 09399282773

شماره پشتیبانی : 02128427870 ساعت پاسخ گویی از 9 صبح تا 5 عصر

ایمیل : info[at]vamfa[dot]com

خلاصه فعالیت وام فا

مرکز مشاوره وام فا با سابقه درخشان، نهاد مالی و بازرگانی تخصصی است که به ارائه انواع خدمات مشاوره مالی مبادرت می ورزد. شرکت مشاوره وام فا به عنوان برترین وب سایت تخصصی مشاوره وام بانکی در کشور اقدام به اطلاع رسانی در خصوص انواع وام خرد وکلان، شرایط متقاضی، ضامنین، وثایق، نحوه دریافت وام، مدارک مورد نیاز متقاضی، پاسخ گویی به سوالات هر وام و همچنین پیشنهاد بهترین بانک در زمان موجود باتوجه به وام درخواستی هر متقاضی و همچنین بخش پذیرش و نمایش آگهی های خریداران وفروشندگان وام و ضامن وام بانکی نموده است.

نماد اعتماد الکترونیکی

نماد ساماندهی

logo-samandehi