دانلود اپلیکیشن وام فا

دارای مجوز فعالیت از ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

 

 

کد شهاب چیست؟

کد شهاب مخفف «شناسه هویت الکترونیکی بانکی» است. یعنی هر مشتری بانکی یک شناسه هویتی منحصربه‌فرد توسط سامانه نهاب تعریف می‌شود تا در راستای قوانین مبارزه با پولشویی به کار بیاید. در نتیجه برای همه مشتریان بانکی که دارای حساب بانکی هستند و خدمات مختلف بانکی از جمله پرداخت، نقل و انتقال، هویت‌سنجی دسته چک و… به آنها ارائه می‌شود، الزامی است. این شناسه ۱۶ رقمی (همانند شماره روی کارت‌های بانکی به صورت گروه‌های ۴ رقمی اعلام می‌شود) مشتری را در همه بانک‌ها شناسایی می‌کند و دیگر نیازی به احراز هویت و استعلام مشخصات فردی مجدد مشتری نیست.

بنابراین دریافت کد شهاب برای تمامی مشتریان بانکی که هرگونه حساب بانکی در بانک‌ها و مؤسسات مالی مختلف دارند، الزامی است. فرقی ندارد ایرانی باشند یا از اتباع کشورهای دیگر.


شناسه شهاب مشترک برای تمامی بانک‌ها

در راستای بازاریابی، تجهیز منابع، حفظ مشتریان بانک و جلوگیری از مسدود شدن حساب‌های ناقص، اصلاح و تکمیل حساب‌های دارای اطلاعات ناقص ضروری است. همچنین به دلیل منحصربه‌فرد بودن کد شهاب بسیاری از معضلات مربوط به شناسایی مشتریان رفع خواهد شد.

کد شناسه شهاب که برای هر مشتری بانکی به‌صورت اختصاصی صادر و در تمام بانک‌ها به‌صورت یکسان تعریف می‌شود، این قابلیت و امکان جدید را به مشتری و متصدیان بانک‌ها می‌دهد تا مشتری را در همه بانک‌ها شناسایی و احراز هویت کند. در واقع مشتریان بانکی که دارای حساب‌های جداگانه در بانک‌های مختلف هستند، کافی است از طریق یکی از بانک‌ها کد شهاب دریافت کنند. شناسه شهاب زمانی برای مشتریان بانکی صادر می‌شود که احراز هویت مشتری به‌صورت کامل انجام و اطلاعات ارائه‌شده در زمان افتتاح حساب تأیید شود.

 

اطلاعات مورد نیاز برای کد شهاب

طبق اعلام بانک مرکزی، بانک‌ها و مؤسسات مالی برای صدور شناسه شهابی مشتریان، نیاز به در اختیار داشتن اطلاعات هویتی کامل آن‌ها از جمله: نام، نام‌خانوادگی، شماره ملی، شماره شناسنامه، آدرس منزل، شماره تماس، شغل و… هستند. مشتریان بانک‌ها برای جلوگیری از انسداد حساب‌های بانکی خود و در صورت اطلاع از نقص اطلاعات شخصی باید به شعبه محل افتتاح حساب مراجعه و برای دریافت شناسه شهاب، اطلاعات هویتی خود را تکمیل کنند.

 

کد شهاب

 

مسدودی حساب‌های فاقد کد شهاب

طبق اعلام قبلی در فروردین ۹۸ قرار بود از ابتدای اردیبهشت‌ماه همان سال کلیه حساب‌های فاقد کد شهاب مشتریان بانکی مسدود شود اما بعدا در ابلاغیه بانک مرکزی اعلام شد که از ابتدای اردیبهشت‌ماه ۹۸ برای مشتریان بانکی که به دلیل نقص اطلاعات هویتی شناسه شهاب صادر نشده، محدودیت‌های بانکی از جمله نقل‌وانتقال وجه برای حساب‌های اشخاص حقیقی در نظر گرفته شده است. سرانجام در بهمن ماه ۹۹ مسدودی حساب توسط بانک‌ها برای مشتریان بدون شناسه شهاب انجام گرفت.

 

برای دریافت شناسه شهاب باید به بانک مراجعه کنیم؟

شاید برای شما هم این سؤال پیش بیاید که کد شهاب دارم یا ندارم و آیا نیازی هست به بانک مراجعه کنم یا خیر؟ پاسخ بانک مرکزی به این دسته از مشتریان بانکی این است که اخذ اطلاعات، تکمیل و دریافت شناسه شهاب توسط بانک‌ها صورت گرفته و مشتریانی که قبلاً در بانک‌ها احراز هویت شده‌اند (مثلا برای دریافت رمز دوم پویا) دیگر نیازی به مراجعه به بانک‌ها ندارند. بنابراین اگر در زمان افتتاح حساب، اطلاعات فردی خود را به‌صورت کامل در برگه‌های بانکی پرکرده‌اید و مدارک شناسایی لازم را به بانک ارائه دادید، دغدغه و نگرانی بابت صدور شناسه شهاب نداشته باشید.

 

استعلام کد شهاب

برای استعلام شناسه شهاب کافی است در سایت بانکتان جست‌وجو کنید. برخی بانک‌ها با وارد کردن شماره ملی نتیجه استعلام را نمایش می‌دهند و برخی با شماره کارت و شماره حساب. به همین سادگی معلوم خواهد شد که شناسه شهاب دارید و در سامانه نهاب نام و مشخصات کامل‌تان ثبت شده است یا خیر. اگر به هر دلیلی جواب نه بود، باید به بانک مراجعه کنید و ببینید چرا در مراحل احراز هویت (افتتاح حساب یا دریافت رمز دوم) در سامانه نهاب ثبت نشده‌اید.

نکته: با اینکه سامانه نهاب بین همه بانک‌ها مشترک و یکتاست اما به تجربه فهمیدیم برای جواب مطمئن‌تر از لینک استعلام بانک خودتان استفاده کنید تا به جواب برسید!

این مطالب را از دست ندهید

اطلاعات تماس

شماره واتس اپ پشتیبانی سایت: 09399282773

شماره پشتیبانی : 02128427870 ساعت پاسخ گویی از 9 صبح تا 5 عصر

ایمیل : info[at]vamfa[dot]com

خلاصه فعالیت وام فا

مرکز مشاوره وام فا با سابقه درخشان، نهاد مالی و بازرگانی تخصصی است که به ارائه انواع خدمات مشاوره مالی مبادرت می ورزد. شرکت مشاوره وام فا به عنوان برترین وب سایت تخصصی مشاوره وام بانکی در کشور اقدام به اطلاع رسانی در خصوص انواع وام خرد وکلان، شرایط متقاضی، ضامنین، وثایق، نحوه دریافت وام، مدارک مورد نیاز متقاضی، پاسخ گویی به سوالات هر وام و همچنین پیشنهاد بهترین بانک در زمان موجود باتوجه به وام درخواستی هر متقاضی و همچنین بخش پذیرش و نمایش آگهی های خریداران وفروشندگان وام و ضامن وام بانکی نموده است.

نماد اعتماد الکترونیکی

نماد ساماندهی

logo-samandehi